⚠️ 

Projekt Překračujeme hranice

Ve dnech 23.2. - 25.2. 2022 se žáci 1.G a vybraní žáci gastronomických oborů zúčastnili workshopu, který pořádala Krkonošská agentura regionálního rozvoje a.s. ve spolupráci se Střední školou “HANDLÓWKA” v Jeleniej Góre.

Workshop byl uskutečněn v rámci projektu “Překračujeme hranice”.  Od budovy školy v Teplicích nad Metují jsme vyjeli v ranních hodinách a hned po příjezdu do polského města Jelenia Góra na nás v místním kulinářském studiu čekali polští studenti s prvním úkolem. Společně a za odborné pomoci šéfkuchaře Michala Matuszewski se vařila polévka - červený bořšč na kvásku ze žitného chleba a tradiční sladký vánoční polský pokrm pšeničná kutia s ořechy a medem. Po uvaření a ochutnávce všech dobrot jsme přejeli do hotelu Mercure do centra města Jelenia Góra, kde bylo zajištěno ubytování a společný oběd. Odpoledne nám polští hostitelé připravili terénní hru na nedalekém zámečku Lomnica, kde žáci hledali starý recept na regionální kyselou polévku nazvanou krkonošské kyselo - žurk. Po náročném dni jsme využili k aktivnímu odpočinku hotelový bazén a těšili se na další den. Ten nám začal vydatnou snídaní připravenou formou nabídkových stolů. Dopoledne nás opět čekalo vaření v kulinářském centru. Tentokrát jsme připravovali makovec z křehkého kynutého těsta a pstruha se zeleninou pečeného v pergamenu. Žáci měli za úkol spolupracovat v česko - polských dvojicích. Domlouvání bylo někdy trochu obtížné, ale většina to vzala s humorem. Odpoledne nás lektorka seznámila s tradičními světovými pokrmy a vysvětlila, čím je snídaně důležitá pro náš životní styl. Dnešní den se nesl v tradici, která se váže v Polsku k postnímu období před Velikonocemi, a je nazván tučný čtvrtek, „takže jezte a pijte, co hrdlo ráčí a hlavně koblihy s náplní z růže. Dobrou chuť!“

Poslední den jsme se probudili do studeného rána. A hned po snídani následoval odjezd autobusem do vesnického komunitního centra v Pilchowicích, kde jsme vařili ,,žurk“ neboli krkonošské kyselo. Pobyt v městě Jelenia Góra bylo příjemné zakončit v prostorách učeben partnerské školy, a poté už hurá domů. Všichni se moc těšili, ale jak se vyjádřili naši žáci: “ Užili jsme si to.......”.

 Třída 1.G

Bc. Pavlína Kašparová, třídní učitelka

Mgr. Dagmar Vaňková, učitelka gastronomických předmětů

restbetrestbet girişrestbet güncel girişlimanbetlimanbet girişbetebetbetebet girişkavbetkavbet girişmavibetmavibet girişartemisbetartemisbet girişmatadorbetmatadorbet girişmatadorbet güncel girişzirvebetzirvebet girişzirvebet güncel girişzirvebetzirvebet girişzirvebet güncel girişzirvebetzirvebet girişzirvebet güncel girişgoldenbahisgoldenbahis girişgalabetgalabet girişholiganbetholiganbet girişholiganbet güncelbetsmovebetsmove girişbetsmove güncel girişbetciobetcio girişbetcio güncel girişlunabetlunabet girişgoldenbahisgoldenbahis girişholiganbetholiganbet girişholiganbet güncelgoldenbahisgoldenbahis girişzirvebetzirvebet girişzirvebet güncel girişbetciobetcio girişbetcio güncel girişjojobetjojobet girişjojobet güncelkralbetkralbet girişgrandpashabetgrandpashabet girişgrandpashabetgrandpashabet girişgrandpashabetgrandpashabet girişgrandpashabetbetasusbetasus girişgrandpashabetjojobetgrandpashabetgrandpashabetgrandpashabetsuperbetinsüperbetinsuperbetinsüperbetinsuperbetinsüperbetinsuperbetinsüperbetincasibomcasibom girişcasibom güncel girişcasibomcasibom girişcasibom güncel girişjojobetjojobet girişjojobet güncelcasibomcasibom girişcasibom güncelgrandpashabetbetyapkavbetptt kargo sorgulamaptt kargo takibiptt kargo takipptt kargograndpashabetvaycasinonisanbetpusulabetgrandpashabetbetyapgrandpashabetmarsbahismarsbahis giriş